Na nedavno održanom završnom sastanku Koordinacijskog odbora projekta LIFE Artina, predstavnici partnera Bioma, Sunca, i JU PP Lastovsko otočje, uz članove Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja (MINGOR) te Uprave za ribarstvo Ministarstva poljoprivrede, istaknuli su ključne uspjehe ostvarene tijekom pet godina trajanja projekta. Na samom početku, uz uvodnu riječ Ivane Selanec, direktorice Bioma pozdravio nas je i Aljoša Duplić, ravnatelj Zavoda za zaštitu okoliša i prirode pri MINGOR-u. Izrazio je veliku podršku našem projektu kao i inicijativi za proglašenjem novih morskih područja za zaštitu ptica.
Potom su uz projektni film i prezentacije predstavljeni rezultati ostvareni tijekom pet godina trajanja projekta a kojeg možete pogledati ovdje. Nakon toga je otvorena diskusija o glavnim ciljevima projekta i uspješnosti, kao i o After LIFE planu koji bi se trebao provesti nakon završetka LIFE Artina projekta u svrhu dugoročnog očuvanja rezultata projekta.
Zadovoljni smo jer je naš glavni cilj projekta kojim smo htjeli osigurati osnovne uvjete za proglašenje novih zaštićenih područja (POP) na moru ostvaren, Ministarstvo je prihvatilo naš stručno utemeljen prijedlog. Iako je proces pravnog proglašenja zaštite tih područja kompleksan proces, od strane MINGOR-a dobili smo potvrdu da će napisati pismo osiguranja prema EU kako bi potvrdili da će taj postupak zaista i provesti u najkraćem mogućem vremenu. Rasprava se dalje provela kroz teme izrade planova upravljanja ovim novim područjima kao i o planu upravljanja cjevonosnicama koji je izrađen ali nažalost još nije usvojen. Nadalje, raspravljalo se o nastavku konkretnih aktivnosti za očuvanje morskih ptica unutar PP Lastovsko otočje. Najviše je bilo razgovora o nužnosti nastavka kontrole i uklanjanja štakora te praćenja populacija morskih ptica, kao i o mogućnostima financiranja ovih aktivnosti putem sredstava Europske unije za Hrvatsku i Parkova Hrvatske koja su namijenjena upravo za ovakve aktivnosti. Također smo se dotaknuli teme o slučajnom ulovu morskih ptica u ribolovne alate kao i o protokolu za brigu o ozlijeđenima morskim pticama. Trenutno nisu u planu konkretni projekti vezani za mjere za smanjenje slučajnog ulova morskih ptica. Međutim, Uprava ribarstva je prepoznala važnost te tematike kao i međunarodnih obveza koje ima po ovom pitanu te će se svakako ovim baviti u svojem budućem radu. Važno je napomenuti da nakon pet godina provedbe projekta postoji prvi službeni izvještaj o slučajnom ulovu morske ptice (od strane promatrača prijavljen je slučajan ulov morskog vranca). Zaključeno je da bi najučinkovitiji pristup trebao uključivati suradnju s ribarima radi njihovog informiranja i edukacije na ovu temu, omogućavajući im da brinu o ugroženim morskim pticama dok su na moru, primjenjujući mjere za smanjenje slučajnog ulova na dobrovoljnoj osnovi te ih potičući da prijavljuju takve slučajeve. Isto tako, istaknuta je važnost izgradnje međusobnog povjerenja i suradnje s ribarima kako bi se omogućila buduća testiranja i provedba mjera za smanjenje slučajnog ulova te postigla dugoročna zaštita morskih ptica.
Na sastanku je također pokrenuta rasprava utjecaju svjetlosnog onečišćenja, osobito u uvali Zaklopatica, što ostaje otvorena tema za daljnje istraživanje, regulaciju i provedbu konkretnih mjera.
Kako bismo zaokružili projekt, predviđeno je još nekoliko aktivnosti do kraja trajanja projekta usmjerene na edukaciju i podizanje svijesti o morskim pticama i prijetnjama, kao što je problem morskog otpada.
Zaključno, završni sastanak Koordinacijskog odbora bio je prilika za analizu petogodišnjeg truda i uspješnosti LIFE Artina projekta. Postignuto je mnogo u osiguranju osnovnih uvjeta za proglašenje novih zaštićenih područja na moru, a podrška Ministarstva za tu inicijativu iznimno je ohrabrujuća. Kroz projekt smo stekli mnogo iskustva, znanja i partnerstava, a buduće aktivnosti i After LIFE plan bit će ključni u održavanju postignute uspješnosti i unapređenju zaštite morskih ptica u Jadranu.